زنگ تصویر فعالیت گچساران انتخابات کهگیلویه و بویراحمد

زنگ: تصویر فعالیت گچساران انتخابات کهگیلویه و بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد گچساران سازمان مردم نهاد

بانک مرکزی در جهت ایجاد اطمینان در فعالان بازار راجع به توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری مشمول بر انتشار ا

به عقب بازگشتیم؟

به عقب بازگشتیم؟

عبارات مهم : بازار

بانک مرکزی در جهت ایجاد اطمینان در فعالان بازار راجع به توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری مشمول بر انتشار اوراق گواهی سپرده، اوراق گواهی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهار آزادی اتخاذ کرده است.

به عقب بازگشتیم؟

این درحالی است که ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر مبارزه با فساد در همه ابعاد اقتصادی گفت: بانک مرکزی به رغم هزینه های مبارزه با فساد، تعلل و مسامحه ای در برخورد با اخلالگران اقتصادی نخواهد داشت. صدای کارشناسان و فعالان اقتصادی ، شنیده شد. زیاد کردن سود سپرده های بانکی به ۲۰ درصد رسید. این درحالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی قوه مجریه از میل به دولت به زیاد کردن زیاد سود سپرده های بانکی خبر داد. تصمیمی که دیرهنگام گرفته شد.

در اینکه سیستم بانکی و بازارهای مالی باید مدیریت شوند، شکی نیست. در سال های اخیر، نظم و کنترل بر این بازار بسیار کم شده است به طوری که مانند یک بمب ساعتی هر لحظه امکان دارد اتفاق ناگواری در آن بیفتد. در چند سال گذشته، قیمت سود بانک ها با تغییراتی همراه بود. در زمانی زیاد می شد و وقت دیگری کم. ولی فضای بی ثباتی که بر اقتصاد کشور حاکم بود، تمایلات سفته بازی و حضور در بازارهای سوداگرانه را زیاد می کرد. سپرده گذاری در بانک ها جای خود را به خریدوفروش ارز و سکه داد. شرایطی که با کم کردن دستوری قیمت سود بانک ها، رو به وخامت گذاشت و در ماه های اخیر عملا فعالیت های سوداگرانه بخش اعظم بازارهای سکه و ارز را به خود تخصیص داده شده است داده بودند.

بانک مرکزی در جهت ایجاد اطمینان در فعالان بازار راجع به توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری مشمول بر انتشار ا

کاهش سود، شروع مبارزه جهت بقا

ورشکستگی سیستم بانکی، یکی از بحران هایی است که سیاست گذاران و فعالان حوزه اقتصاد بر آن واقفند و می دانند اگر دیر یا سریع به خود نجنبند، احتمال اینکه بعضی بانک ها اعلام ورشکستگی کنند، دور از ذهن نیست.

در این میان کم کردن سود سپرده های بانکی، نقدینگی مورد نیاز بعضی بانک ها را نیز با چالش مواجه کرد.

سطح بالای مطالبات معوق و سوخت شده، به ابعاد چالش نقدینگی افزود. بانک ها جهت حفظ و زیاد کردن سهم بازار سپرده خود به مشکل با هم مسابقه می کنند و به همین علت با وجود کم کردن قابل ملاحظه قیمت تورم، قیمت سود سپرده به طور متناسب کم کردن پیدا نکرده هست. به همین ترتیب بانک های درمانده کشور که جهت استمرار بقای خود به منابع مالی نیازمندند، انگیزه ای جهت اعطای تسهیلات بخصوص در قیمت های نسبتا پایین تر نداشتند. به عبارت دیگر، آنچه مسابقه بین بانک ها را جدی کرده هست، فشار کمبودهای جدی بانک ها در بخش نقدینگی است و باید مدنظر داشت که بعضی بانک ها به فکر سود آوری نیستند و تنها جهت بقا مسابقه می کنند.

به عقب بازگشتیم؟

آب رفته را می خواهند به جوب بازگردانند

عبدالرضا امیرتاش، کارشناس بانک در گفت وگو با «وقایع اتفاقیه» راجع به اقدام اخیر بانک مرکزی در ارتباط با زیاد کردن قیمت سود سپرده های بانکی گفت: «حرکت غلط پایین آوردن سود سپرده ها در وقت ریاست جمهوری احمدی نژاد شروع شد، در همان وقت نیز اتفاقات خوبی را در بازار ندیدیم و تجربه بسیار بدی جهت اقتصاد کشور بود منتها چون امکانات و بازار ارزی کشور تلاطم فعلی را نداشت، شاهد نوسانات شدیدی در بازارهای موازی نبودیم ولی با گذشت زمان، تاثیرات این تصمیم در کشور نمایان شد.» امیرتاش اعتقاد هست، کم شدن قیمت سود سپرده ها در آن زمان، باعث زیاد کردن سه برابری قیمت منزل در سال های بعد شد به طوری که نمی توان تبعات بعدی را جبران یا کم کرد.

بانک مرکزی در جهت ایجاد اطمینان در فعالان بازار راجع به توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری مشمول بر انتشار ا

این کارشناس اقتصادی گفت: «همان تجربه دوران احمدی نژاد را تکرار کردیم و قیمت سود سپرده ها را به بهانه هایی همچون کم کردن هزینه تامین مالی کسب وکارها و زیاد کردن تولید، به صورت دستوری پایین نگه داشتیم.» او اعتقاد هست، زمانی که کم کردن دستوری سود سپرده ها اجرا نشده بود، به تعادلی در بازارهای مالی و سرمایه ای رسیده بودیم ولی این تصمیم منجر به اختلال در بازارهای مالی شد. امیرتاش ادامه داد: «وقتی سود بانکی را به زور و دستور پایین می آوریم، جذابیت بازارهای دیگر مخصوصا ارز و سکه را زیاد کردن می دهیم. از طرف دیگر جذابیت بازار بورس نیز کم است لیکن حاشیه اطمینان بازار سکه و ارز باتوجه به شرایط فعلی کشور بسیار زیاد از بورس است و سرمایه ها نیز به این بازارها روانه می شود.»

این استاد دانشگاه اعتقاد است اصل این کار در وقت احمدی نژاد نیز غلط بود و ضربه های بسیاری به کشور وارد کرد. او ادامه داد: «بانک مرکزی با این کار تلاش می کند آب رفته را به هوا بازگرداند؛ البته کار مثبتی است ولی دیر این تصمیم اتخاذ شده است است.» امیرتاش در چند روز گذشته تبعات این تصمیم را بررسی کرده و گفت: «بخشنامه بانک مرکزی وقت زیادی نیست که ابلاغ شده است ولی قدری از نوسان ارز را کاسته و اقبال مردم به بانک ها زیاد شده است که جای خوشحالی دارد. درواقع سود سپرده ها مانند اهرمی جهت کنترل بازار ارز است که باید زیاد نسبت به تصمیمات در این حوزه، حساس بود.» این کارشناس بانک در پاسخ به چرایی اتخاذ سریع هنگام این تصمیم گفت: «به نظر می رسد دولت در پی رسیدن به دلار ۵هزار تومان بود. هنگامی که دلار که در مردادماه ۳۷۵۰ بود بعد از ۶ماه به ۵هزار تومان برسد، قطعا فعالیت های سوداگرانه زیاد می شود و دولت هم مجبور می شود تصمیمات امنیتی و سختگیرانه جهت جلوگیری از ادامه این فعالیت ها بگیرد که همان دستگیری و پلمپ صرافی ها بود. باتوجه به تجربه های قبلی، بانک مرکزی از اول هم نباید سود سپرده ها را کم کردن می داد.»

به عقب بازگشتیم؟

فشرده سخن

هر تصمیمی در سیستم بانکی، تبعات سنگینی دارد که حتی می تواند یک نسل را درگیر کند. مانند آنچه در دولت نهم و دهم دیده شد. با کم کردن دستوری قیمت سود بانکی، جذابیت بازارهای موازی مانند ارز در کشور زیاد می شود. از سوی دیگر، فضای اقتصادی جذابی جهت سرمایه گذاری های مولد وجود ندارد و بستر های مورد نیاز جهت جذب سرمایه ایجاد نشده هست. درواقع تا زمانی که تصمیم های اقتصادی به صورت دستوری صورت می پذیرد و از وحشت افتادن در گرداب های بدتر به کارها بد و دیرهنگام رو می آوریم، نمی توان انتظار اصلاح شرایط اقتصاد و گردش درست سرمایه را داشت.

وقایع اتفاقیه / آویده علم جمیلی

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اقتصادی | سود بانکی | سود سپرده | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog